poniedziałek, 18 lutego 2013

Chleb pszenno-żytni z ziemniakami i cebulą na zakwasie

 
Kolejny chlebek na zakwasie. Idealnie wpasowuje się w zimowe klimaty. Jest ciężki i lekko gliniasty. Zioła użyte przy jego pieczeniu sprawiają, że można go jeść bez żadnych dodatków lub tylko z masłem. Tym razem postanowiłam upiec go w dwóch różnych formach - jedna to zwykła keksówka, a druga to keksówka przedłużona, taka do pieczenia makowca. Chlebek rósł 12 godzin.


Chleb pszenno-żytni z ziemniakami i cebulą na zakwasie
przepis na 1 blachę keksówkę i 1 blachę na makowiec

- 4 łyżki zakwasu żytniego
- 500 g mąki pszennej, typ 650
- 500 g mąki żytniej razowej
- 2 średniej wielkości ziemniaki, ugotowane i utłuczone
- 3 łyżeczki soli
- 3/4 szkl. siemienia lnianego
- 3/4 szkl. otrąb pszennych
- garść pestek dyni
- 3/4 szkl. prażonej cebuli
- ok. 4,5 szkl. wody
- 3 łyżki majeranku
- 1 łyżka bazylii
- 1 łyżka oregano
- ewentualnie 1 łyżeczka lubczyku

Zakwas rozmieszać z 1 szklanką wody. Do tego dodać mąkę pszenną, mąkę żytnią, utłuczone ziemniaki, sól, siemię lniane, otręby, pestki dyni, prażoną cebulę, zioła i część wody. Zacząć wyrabiać. Jeżeli będzie się wyrabiać rękoma, łatwiej będzie ocenić kiedy przestać dodawać wodę. Konsystencja masy na chleb powinna być mniej więcej taka jak zakwasu, którego użyliśmy do zrobienia chleba.
Z uzyskanej masy odłożyć 4 łyżki do pojemnika jako zaczyn na następny chleb. Wstawić do lodówki. Taki zakwas jest gotowy do użycia po minimum 4 dniach, a stać w lodówce może maksymalnie 8 dni.
Pozostałą masę przełożyć do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Odstawić do wyrośnięcia we w miarę ciepłe miejsce bez przeciągów na 12 godzin. Po wyrośnięciu chleb można posypać ziołami.
Po tym czasie chleb wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C. Chleb piec bez termoobiegu (ważne!) przez 1,5 godziny. W piekarniku powinno znajdować się naczynie z wodą. Po upieczeniu chleb wyjąć z blachy i studzić na kratce.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...